UNESCO õppetooliga seotud inimesed
See leht on praegu täiendamisel.
Kristin Kuutma, õppetooli juhataja, kultuuriteaduste professor
Aet Annist, etnoloogia kaasprofessor
Elo-Hanna Seljamaa, eesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor
Kristiina Porila, UNESCO koostöö spetsialist
Kristi Grünberg
Reet Ruusman, etnoloogia osakonna projektijuht
Kristin Kuutma
Vaimse kultuuripärandi rakendusuurignute UNESCO õppetooli juhataja
Kultuuriteaduste professor, PhD
kristin.kuutma [ät] ut.ee
Kristin Kuutma uurimistöö keskmes on pärandivaldkonna kultuuripoliitika ning kultuuripärandi ja identiteedi keerulised seosed. Analüüsides kultuuripoliitika ja rahvusvaheliste suhete puutepunkte kultuuripärandi väljal, suunab ta pilgu ühiskondlikele keerdsõlmedele, kaasatuse ja välistamise juhtudele. Tähelepanu all on ka kultuuripärandi seosed rände ja keskkonna temaadega.
Kuutma on tegelenud folkloristika ja etnoloogia historiograafiaga, mõistete kujunemisega kultuuriantropoloogias laiemalt, (pärimus)kultuuriuuringute ja refleksiivse kultuurikriitikaga. Tema raamatutes on süvendatult käsitletud seto ja saami kultuurilooliste sümbolite kujunemist ja vastuolulist representatsiooni. Ta on vaadelnud pärimuskultuuri kaasaegset väljendust folklooriliikumises ja festivalidel.
Viimaste aastate teadustöö on toimunud haridus- ja teadusministeeriumi toetatud uurimisprojekti "Kultuuripärand kui ühiskondlik-kultuuriline ressurss ja probleemne valdkond“ raames.
Vaimse kultuuripärandi valdkonnas on Kuutmal lisaks teadustööle juba üle viieteistkümne aasta olnud kanda laiem ühiskondlik roll nii rahvusvaheliselt (Eestit esindamine vaimse kultuuripärandi kaitse komitees, osalemine ekspertkohtumistel ning Pariisis asuva UNESCO vaimse kultuuripärandi sektori nõustamine) kui ka Eesti sees (UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni nõukogu esimees ja kultuuriministeeriumi juures tegutseva vaimse kultuuripärandi nõukogu liige).
Kristin Kuutma ettekanne „Aastapäev ja muutuvad mõisted“. |
Kristin Kuutma ettekanne |
Valik juhendatud magistri- ja doktoritöid
- Caroline Haubold „The Role of Song Celebrations and Choral Societies in the Formation and Manifestation of the Baltic German Identity. Doktoritöö, juhendamisel.
- Alena Shisheliakina „Religious and gender minority performances: contesting the dominant uses of heritage“. Doktoritöö, juhendamisel.
- Siarhiej Makarevič „Revitalisation of Local Weaving Tradition in Hancavicy District (Belarus)“. Magistritöö, juhendamisel.
- Mare Mätas, Kihnu kultuuripärandi teemaline magistritöö juhendamisel.
- Katarina Stradner, MA (2021) „Creating a Representation: The Singing to the Accompaniment of the Gusle as a Nomination to the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage“.
- Triinu Arak, MA (2020) „Tartu koorimuusika maastiku inventuur 2017-2019“.
Aet Annist 
Etnoloogia kaasprofessor, PhD
aet.annist [ät] ut.ee
Aet Annisti tähelepanu analüütilises keskmes on ilmajäetuse kontseptsiooni arendamine selle erinevates vormides (sotsiaalne, sümboolne, etniline ning tulevikuline ilmajäetus) ning uute klassisuhete kujunemine ilmajäetuse jätkuna või vastusena sellele.
Sellistes protsessides on eriti perifeersetes piirkondades pärandkultuuri institutsionaliseerimisel oluline roll, mida Annist on käsitlenud, osaledes UNESCO õppetooli hoidja professor Kuutma juhitud IUT projektis ja Manchesteri Ülikooli projektis PROMISE.
Hetkel kuuluvad tema uurimishuvide hulka kliimasotsiaalsuste teema ning seosed metsaprotestide ja pärandkultuuri vahel.
Annist on regulaarselt kirjutanud Eesti meediaväljaannetesse, osalenud konsultandina Eesti ministeeriumide ja riigikogu korraldatud rakendusuuringutes. Ta on kirjutanud tekste kunstinäituste jaoks ning panustanud aktivisti, nõustaja ja kaasajana Suurbritannia ja Eesti protestigruppide tegevusse.
Aet Annisti ettekanne "Kogukonna tähendus" Koolitajate mitte-konverents "Kus kogu, seal väge" 11.05.2017 Tallinnas |
Aet Annisti kõne metsameeleavaldusel 16.08.2020 Tallinnas Hirvepargis |
Valik juhendatud magistri- ja doktoritöid
- Daina Pupkevičiūtė „Relationships as permaculture in the context of climate change“. Doktroitöö, juhendamisel.
- Bianka Plüschke-Altof, PhD (2017) „Images of the Periphery Impeding Rural Development? Discursive Peripheralization of Rural Areas in Post-Socialist Estonia“. Kaasjuhendaja Andres Kuusik.
- Mirjam Rennit „Eesti Fridays For Future ja Extinction Rebellion / Vastuhakk Väljasuremisele grupid ja aktivistid“. Magistritöö, juhendamisel.
- Ann Aaresild, MA (2020) „„Leht ei mõjutanud meid, ma ei usu“: meedia roll ja muutused külma sõja algusest tänapäevani väliseesti kogukondades Kanadas ja USA-s“. Tallinna Ülikool.
- Ede Schank-Tamkivi, MA (2019) „Eesti by the Bay: Transnationalism/long distance nationalism in the Estonian diasporaa“. Tallinna Ülikool.
Elo-Hanna SeljamaaEesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor, PhD |
![]() |
Elo-Hanna Seljamaa uurimistöö keskmes on etnilisus, rahvuslus ja lõimumine Eestis ning erinevustega toimetulek nii argielus kui riikliku poliitika tasandil ehk argine ja institutsionaliseeritud mitmekultuurilisus. Sellega seoses huvitab teda ka pärandiloome ja pärandi korraldamise kaudu toimuv kaasamine, välistamine ja sekkumine. Folkloristina paeluvad teda traditsioonid, mis ei mahu hõlpsalt UNESCOst lähtuva vaimse kultuuripärandi definitsiooni alla. Käimasolevas (2018-2021) Eesti Teadusagentuuri rahastatud stardigrandis käsitleb ta neid ja seotud teemasid kuulumise ja mitte-kuulumise mõistepaari kaudu. |
Õppejõuna intrigeerib teda magistriprojekti formaat, mis ärgitab üliõpilasi kultuuripärandi valdkonnas omandatud teoreetilisi teadmisi ellu rakendama ja uusi oskusi omandama.
Seljamaa teeb koostööd Eesti Rahvakultuuri Keskusega. Ta on ka kureerinud kunstinäitusi ning käsitlenud etnograafiliste meetodite kasutamist kultuuriuurimises ja kunstipõhises loovuurimuses.
Valik juhendatud magistri- ja doktoritöid
- Holsapple, Christiana „Nation-Building and Identities in Contemporary Gagauzia“. Doktoritöö, juhendamisel.
- Digne Ūdre „Visually interpreted ideologies: ornament as contested cultural heritage in contemporary Latvia“. Doktoritöö, juhendamisel.
- Sohail Arshad „Biradari System: A Dominating Factor in the Politics of Punjab Province“. Magistritöö, juhendamisel.
- Lily Jane Gartland MA (2021)„The Ghostlore Podcast: The Tangible in the Intangible“. Kaasjuhendaja Ülo Valk.
- Paulina Vituščanka MA (2020) „Vernacular Belarusian Writing in the Eastern Provinces of the Second Polish Republic: a Case Study of Narratives from the Lithuanian Central State Archives 368.1.22 and 368.1.49“. Kaasjuhendaja Katre Kikas.
- Yuliya Len MA (2019) „Jewish Community of Berdychiv and the Early Soviet Policies“.
- Mohammad Abu Sayed Toyon MA (2019) „Opportunities and Challenges in Promoting Culture: Empirical Study on Cultural Institutions of Tartu“.
- Michele Tita MA (2019) „Tarantism: from An Ancient Syndrome to a New Form of Heritage in Southern Italy“. Kaaasjuhendaja Ülo Valk.
- Lisandra Roosioja MA (2018) „An Ethnographic Exploration of the Phenomenon behind the International Success of Ethno”. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.
Kristiina PorilaUNESCO koostöö spetsialist, MA |
![]() |
Kristiina Porila on omandanud magistrikraadi Kieli Ülikoolis Saksamaa, kus ta õppis etnoloogiat (Europäische Ethnologie/Volkskunde). Enne töötamist UNESCO õppetooli juures on ta olnud seotud UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni elluviimisega Eestis. Ta töötas praeguses Eesti Rahvakultuuri Keskuses, kus osales muu hulgas Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu loomises ja vaimse kultuuripärandi teemalise koolitusprogrammi väljatöötamises. |
Porila on töötanud konventsiooniga ka rahvusvahelisel tasandil, näiteks UNESCO rahvusvalistesse nimekirjadesse esitatud taotluste läbivaatamine valitsustevahelis vaimse kultuuripärandi kaitse komitee alakomitee liikmena ja Eesti esindamine rahvusvahelistel kohtumistel.
Ta on UNESCO üleilmse vaimse kultuuripärandi koolitajate võrgustiku liige ja kuulub vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni teadusbibliograafia vabatahtlikku toimetajaskonda.
Kristi Grünberg
Uurimisprojektide spetsialist
Reet Ruusman
Etnoloogia osakonna projektijuht
reet.ruusmann [ät] ut.ee