Laur Vallikivi
Laur Vallikivi lõpetas 2001. a Tartu Ülikooli etnoloogia eriala cum laude. töötas Eesti Rahva Muuseumi teadurina 2001–2005. Magistrikraadi kaitses 2004 TÜ-s. Doktorikraadi kaitses 2011 Cambridge’i Ülikoolis väitekirjaga “Words and silence: Nenets reindeer herders’ conversion to evangelical Christianity” (“Sõnad ja vaikus: neenetsi põhjapõdrakasvatajate pöördumine evangeelsesse kristlusesse”).
Alates 2003. a-st on lugenud TÜ-s loenguid etnoloogia erialal; 2005. a-st on töötanud lektori ja teadurina. Teinud 1999. a-st regulaarselt etnograafilisi välitöid tundraneenetsite juures Neenetsi- ja Komimaal. Aastal 2006–2007 veetis üksteist kuud koos Jamb-to ja Uurali põhjapõdrakasvatajatega, võttes osa nende aastasest rändetsüklist.
Peamisteks uurimisteemadeks on religiooniantropoloogia, usuline pöördumine ja kristlus, isikukontseptsioon ning kõne ja vaikuse roll kultuuris. On uurinud neenetsite ajalugu, õigeusustamist 19. sajandil ning vastupanu nõukogude perioodil. Avaldanud monograafia „Arktika nomaadid šamanismi ja kristluse vahel: Jamb-to neenetsite pöördumine baptismi“ (2005), artikleid Briti, Eesti, Itaalia, Prantsuse, Saksa, Vene etnoloogiaajakirjades ning -kogumikes. Hetkel teadur sihtfinantseeritavas teemas “Identiteedipoliitika dünaamilised perspektiivid: dialoogi ja konflikti analüüs” (2008–2013), osaleb Kultuuriteooria Tippkeskuse töös.
Loetavad ainekursused:
Soome-ugri kultuurid
Samojeedid
Kristluse antropoloogia
Mõisted ja vaated etnoloogias/antropoloogias